Papież Jan Paweł II

 

 

 

Strona główna

Dzieciństwo

Młody kapłan

Karol Wojtyła Papieżem

Pierwsza pielgrzymka
do Polski

Ku wieczności

Ostatnia droga Papieża

Ważne daty

Papież pielgrzym

 

Linki

                                       

                             Papież pielgrzym

    1,6 mln km- taką trasę odbył papież podczas swych podróży.

    104- liczba pielgrzymek, jakie odbył podczas pontyfikatu.

     132- tyle krajów odwiedził podczas 26- letniej działalności.

     586- tyle dni spędził pielgrzymując po świecie.

     9- liczba wizyt w rodzinnym kraju- Polska była krajem, który Papież odwiedzał najczęściej; wielokrotnie odwiedzał taż USA (7 wizyt), Francję (6 wizyt), Meksyk i Hiszpanię (5 wizyt).

     48 tys.- ilość kilometrów, jakie przebył Ojciec Święty podczas swojej najdłuższej pielgrzymki- było to w 1986 roku, odwiedził wówczas Daleki Wschód i Oceanię.

                              

                              

                             Jan Paweł II kochał góry                          Papież z dziećmi

                                                      

 

               Pierwszym papieżem, który opuścił granice Włoch był Paweł VI. Odbył on wtedy dziewięć pielgrzymek.

               Ojciec Święty Jan Paweł II zwiedził wiele krajów, spotkał się z ludźmi różnych nacji i kultur, słuchał ich całym sercem a oni wszyscy lgnęli do Niego. Karol Wojtyła miał wrodzone poczucie humoru, dzięki któremu łatwiej Mu było dotrzeć przede wszystkim do młodzieży.

                Papież po przylocie do danego kraju miał w zwyczaju całowanie ziemi, wszystkie dłuższe przemówienia czy homilie zaczynał w języku państwa, w którym nauczał. Miejscowa ludność często wręczała Papieżowi prezenty, np. stroje, które Ojciec Święty zakładał z radością.

                Jan Paweł II marzył, by swój pontyfikat rozpocząć wizytą w Betlejem. Jednak dopiero w 2000 roku dane Mu było odwiedzić Ziemię Świętą. Była to jedna z najważniejszych pielgrzymek, gdzie wspólnie modlił się z Żydami w najświętszym miejscu wyznawców judaizmu - pod Ścianą Zachodnią, zwaną Ścianą Płaczu.

                                                           

  • Ekumenizm, czyli jedność między chrześcijanami: katolikami, prawosławnymi, protestantami. Jan Paweł II pragnął włączyć do "braterskiego dialogu" wszystkie wielkie religie, także niechrześcijańskie. Mówiąc o jedności między religiami, Papież cytował nie tylko Ewangelię czy Koran, ale także staroindyjskie księgi Upaniszady, rozważania Marcina Lutra czy Mahatmy Gandhiego.

  • jako pierwszy papież spotkał się z młodzieżą kultur afrykańskich. W Kenii przekonywał wiernych: "Chrystus jest nie tylko Bogiem, ale również człowiekiem. A jako człowiek jest również Afrykaninem".

  •  W 1986 roku Papież jako pierwszy przekroczył próg rzymskiej synagogi.

  • Jan Paweł II wielokrotnie przepraszał za winy Kościoła: w Pradze - za spalenie Jana Husa, we Francji - za Noc św. Bartłomieja, w Grecji - wyznawców prawosławia za łupienie Konstantynopola, w Jerozolimie przeprosił za grzech chrześcijan popełnione wobec Żydów.

                  Zdarzało się, że trzeba było zrezygnować z pielgrzymek, które określano mianem najtrudniejszych. Odradzano wyjazdu w co najmniej dwudziestu pielgrzymkach. Tak było w marcu 1983 roku w Nikaragui, gdzie była napięta sytuacja polityczna, lecz papież udał się tam mimo ostrzeżeń najbliższego otoczenia. Podobnie stało się w 2000 roku, gdzie odradzano Mu wizytę w Grecji. Ojciec Święty jednak pojechał.

                   Jan Paweł II wychodził naprzeciw nowym wyzwaniom. Zaraz po wyborze Polaka na następcę św. Piotra Papież spotkał się z dziennikarzami. Tego nie uczynił wcześniej żaden papież.

                    Wierni, aby dotrzeć na spotkanie z Ojcem Święty pokonywali wiele trudności. W 1980 roku, brazylijska dziewczyna na spotkanie z Papieżem szła wiele godzin. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziewczyna ta była w bardzo zaawansowanej ciąży. W 40- stopniowym upale urodziła dziecko, które Papież pobłogosławił mimo, iż było ono nieślubne . Matka nadała chłopcu imię Juan Pablo Secundo, czyli Jan Paweł II.

                                                                        

 

  

                                                            

                                                                                    Do góry

          

                                                                              Autor: Marta Bordzio