Papież Jan Paweł II

 

 

 

Strona główna

Dzieciństwo

Młody kapłan

Karol Wojtyła Papieżem

Pierwsza pielgrzymka
do Polski

Ku wieczności

Ostatnia droga Papieża

Ważne daty

Papież pielgrzym

 

Linki

 
                                                                           

 

                                   Ostatnia droga Papieża

                                         

                                             Wystawione ciało Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra

                                      

                                              

     Do dnia pogrzebu setki tysięcy ludzi pożegnało Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Ojciec Święty nie zostawił żadnych wskazówek co do swego pogrzebu. Dlatego zgodnie z tradycją podczas obrad kardynałowie zdecydowali, że Jego ciało spocznie w podziemiach Bazyliki św. Piotra. Trwały jednak starania polskich dostojników kościelnych, by serce Papieża przewieść do Polski i pochować na Wawelu.

     3 kwietnia

    Na placu św. Piotra odprawiono pierwszą mszę żałobną w intencji zmarłego Papieża. W południe przeniesiono ciało Jana Pawła II do Sali Klementyńskiej w Pałacu Apostolskim, gdzie zostało wystawione dla uczczenia przez członków Kurii Rzymskiej, władz państwowych i korpusu dyplomatycznego.

4 kwietnia

    Po godzinie 17:00 uroczyście przeniesiono ciało Jana Pawła II z Placu Apostolskiego do Bazyliki Watykańskiej. Uroczystość rozpoczął kardynał karmeling, który od śmieci Papieża do wyboru następcy zarządza Watykanem. Zgodnie z rytuałem pokropił ciało wodą święconą i odmówił krótką modlitwę. W czasie procesji odmówiono "Litanię do wszystkich świętych".

6 kwietnia

    Odczytano testament Jana Pawła II. Dokument został napisany po polsku. Zawiera sześć części, które powstały w czasie pontyfikatu. Najstarszy zapis pochodzi z 1979 roku a najnowszy z rekolekcji w Roku Jubileuszowym- 2000. Jan Paweł II ponowił akt zawierzenia Maryi, powtarzając słowa Totus Tuus (Cały Twój) i powierzył się miłosierdziu Bożemu. Ojciec Świty udzielił wskazówek dotyczących jego rzeczy osobistych, miejsca pochówku (ostateczną decyzję pozostawiając Kolegium kardynalskiemu). treść dokumentu została podana do wiadomości publicznej następnego dnia, po przetłumaczeniu na język polski.

                              

                                                   

                                                         Początek uroczystości pogrzebowych

             

                                                                               8 kwietnia

    W uroczystościach żałobnych wzięli udział przedstawiciele całego Kościoła chrześcijańskiego, a także innych religii, państw z całego świata, około 5 mln pielgrzymów (około 1 mln Polaków). Przed mszą żałobną został dokonany obrzęd zamknięcia drewnianej trumny. Przedtem osobisty sekretarz Papieża, arcybiskup Stanisław Dziwisz. okrył twarz białym, jedwabnym welonem symbolizującym światło. To wówczas nad ciałem Ojca Świętego została odmówiona modlitwa Do Pana Życia i Śmierci. Cała ceremonia odbyła się według wielowiekowej tradycji.

     Zgodnie z nią Papież został złożony do trzech trumien. Pierwszej- cyprysowej. Jej użycie ma świadczyć o tym, że Papież jest zwykłym człowiekiem. Do tej trumny włożono woreczek z medalami z jego pontyfikatu oraz krótką biografię napisaną po łacinie i zamkniętą w ołowianej tubie.

     Cyprysowa trumna umieszczona jest w środkowej, która została wykonana z ołowiu. Na niej wygrawerowane jest imię Papieża oraz daty jego pontyfikatu. w jej wnętrzu zostały złożone najważniejsze dokumenty wydane przez Jana Pawła II. To właśnie dzięki temu obyczajowi do naszych czasów przetrwało wiele cennych świadectw związanych z historią chrześcijaństwa.

     Obie trumny zamknięto w trzeciej, zewnętrznej, która wykonana jest z drzewa wiązu, symbolizującego godność i dostojeństwo urzędu.

      Mszy pogrzebowej na placu św. piotra przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger (obecny papież Benedykt XVI). Koncelebrowali wszyscy kardynałowie oraz patriarchowie katolickich Kościołów wschodnich. Silny wiatr- według Jana Pawła II znak Ducha Świętego- rozwiewał szaty duchownych i przewracał karty otwartego Pisma Świętego złożonego na trumnie z ciałem Papieża. Wiatr zamknął księgę przed czytaniem Ewangelii. Zgromadzeni pielgrzymi krzyczeli: Święty, święty, święty...-  domagając się natychmiastowej kanonizacji Jana Pawła II. Kiedy zmarłego doprowadzano procesyjnie do podziemi Bazyliki, rozległo się dramatyczne wołanie: Giovanni Paolo, Giovanni Paolo...

                            

                                               

                                                        Cyprysowa trumna z ciałem Jana Pawła II

 

 

        Ojciec Święty Jan Paweł II został pochowany w podziemiach Bazyliki św. Piotra a Watykanie, w miejscu gdzie do 2001 roku był grobowiec beatyfikowanego Jana XXIII. Na płycie grobowej wyryto napis w języku łacińskim " Joannes Paulus II 1920-2005"

                           

                                                

                                                            Miejsce spoczynku Jana Pawła II

                                                          

                                                               

 

 

                                                                                                     Do góry

 

                                                                      Autor: Marta Bordzio